Skąd się biorą bitcoiny?

17 lutego 2021
Category: Bitcoin Jest

Nieustanny wzrost wartości Bitcoina w ciągu 2017 roku spowodował, że pierwsza na świecie kryptowaluta mocno trafiła do świadomości opinii publicznej. Wzbudziło również ogólne zainteresowanie i świadomość wszystkich kwestii związanych z kryptowalutami. Wartość wielu mniejszych kryptowalut (Ethereum, Ripple, Litecoin itp.) Również zyskała na wartości, jadąc na fali zainteresowania i inwestycji, które spowodował wzrost Bitcoin. Przed zeszłym rokiem zainteresowanie Bitcoinem i innymi kryptowalutami ograniczało się w dużej mierze do stosunkowo niewielka grupa pasjonatów. Wiele osób z dobrą ogólną wiedzą na temat działania Bitcoin pochodziło z zaplecza technicznego lub przynajmniej interesowało się technologią lub Fintech.

To się znacznie zmieniło w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Teraz prawie każdy słyszał o Bitcoinie i kryptowalutach. Wielu mogło również na wszelki wypadek rozważyć małą, spekulacyjną inwestycję w Bitcoin. Jednak maksyma Warrena Buffeta ma wiele sensu: inwestuj tylko w to, co rozumiesz. Nawet ci, którzy nie mają zamiaru kupować żadnego Bitcoina, często nadal mają silną ciekawość i chcieliby lepiej zrozumieć koncepcję i technologię, która za tym stoi. Mając to na uwadze, odpowiemy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących Bitcoin.

Skąd się biorą bitcoiny?

To pytanie ma dwie możliwe odpowiedzi, w zależności od tego, czy jest postawione w odniesieniu do historii Bitcoina, czy też jak działa. Więc zajmiemy się tutaj obydwoma!

Historia BitcoinBitcoin został stworzony i uruchomiony w 2009 roku przez osobę fizyczną lub osoby noszące pseudonim „Satoshi Nakamoto. Istnieje kilka teorii na temat tego, kto kryje się za pseudonimem, od informatyków z Kalifornii i Australii Hala Finneya i Craiga Wrighta po Elona Muska – który ostatnio kategorycznie zaprzeczył jakimkolwiek linkom w poście na blogu. Żadne z nich nie zostało udowodnione, chociaż uważa się, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) może być świadoma tajnej tożsamości Nakamoto.

W 2008 roku, rok przed uruchomieniem Bitcoina, na stronie internetowej Fundacji P2P opublikowano białą księgę wyjaśniającą koncepcję i technologię kryptowaluty, która miała stać się oryginalną kryptowalutą. W białej księdze wyjaśniono, że „nowy system e-gotówki P2P o otwartym kodzie źródłowym, zwany Bitcoin, miał na celu wyeliminowanie tego, co autor uznał za fundamentalne wady obecnego systemu pieniężnego fiducjarnego.

Nakamoto argumentował, że system fiducjarny jest zarówno nieefektywny, jak i zaprojektowany w celu utrwalania społecznych i globalnych nierówności w bogactwie. Fakt, że banki centralne mogą dowolnie drukować nowe pieniądz fiducjarny, przynosi korzyści instytucjom finansowym znajdującym się na szczycie łańcucha, jednocześnie stopniowo zmniejszając bogactwo mas na dole. Dodatkowo drukowanie pieniędzy zlecane przez kontrolowane przez rząd banki centralne, które kontrolują kilka dominujących światowych walut (np. USD, EUR), utrzymuje ich pozycję bogactwa i siły gospodarczej w międzynarodowej hierarchii finansowej.

Fakt, że władze centralne w postaci dużych banków i innych instytucji finansowych są również zobowiązane do weryfikowania własności i transferów pieniądza fiducjarnego, był kolejną zauważoną wadą, którą według białej księgi rozwiązałby Bitcoin. Nakamoto twierdził, że to oddaje nieproporcjonalną władzę i wpływy, otwarte na korupcję, w ręce tych instytucji finansowych. Elektroniczne przelewy pieniężne są również powolne i kosztowne. Zdecentralizowany charakter P2P Bitcoina wyeliminował potrzebę centralnych władz, które w teorii neutralizują skoncentrowaną siłę ekonomiczną i poprawiają wydajność.

Wystarczająco dużo ludzi zgodziło się z filozofią Bitcoin Nakamoto, aby zebrać kultowych zwolenników i zdjąć go z ziemi, choć początkowo w wąskim kręgu entuzjastycznych wczesnych użytkowników. Od tamtego czasu Bitcoin powoli zyskiwał na popularności pomimo zmienności cen, a rok 2017 oznaczał coś, co wydaje się być przełomem w głównym nurcie finansowym.

Jak działa BitcoinStąd pochodzi Bitcoin, jeśli spojrzymy na to pytanie z punktu widzenia jego pochodzenia. Ale skąd pochodzą rzeczywiste jednostki Bitcoin, jeśli nie są tworzone przez bank centralny w taki sam sposób, jak waluty fiducjarne? Bitcoin jest walutą „cyfrową, więc istnieje tylko jako linie kodu, a nie w jakiejkolwiek fizycznej formie. Kryptowaluta jest oparta na cyfrowej księdze P2P opartej na technologii blockchain. Kiedy Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto, ustalono maksymalną liczbę jednostek Bitcoin. Pierwszy „blok Genesis zawierający 50 bitcoinów został „wydobyty przez Nakamoto i wprowadzony do obiegu.

Nowe bitcoiny są tworzone w procesie zwanym wydobyciem. Technologia Blockchain, na której opiera się Bitcoin, oznacza, że ​​rekordy własności i transferu są przechowywane w księdze publicznej. Są one weryfikowane bez potrzeby centralnego organu przez członków sieci P2P, którzy utrzymują kopię księgi. Bezpieczeństwo systemu jest utrzymywane przez złożoną kryptografię, a „górnicy Bitcoin zapewniają moc obliczeniową do utrzymania kryptograficznej weryfikacji transakcji i rejestru własności.

Są do tego motywowani poprzez nagradzanie nowo utworzonych jednostek Bitcoin za każdym razem, gdy tworzą zweryfikowany „blok transakcji Bitcoin i dodają go do łańcucha bloków księgi. Ten proces ma na celu powolne wprowadzanie do obiegu nowych bitcoinów w sposób zapobiegający inflacji. Górnicy otrzymują również niewielką opłatę transakcyjną od osób przekazujących Bitcoin. Gdy cały wstępnie ustalony wolumen Bitcoinów (21 milionów) wejdzie do obiegu, górnicy nie będą już otrzymywać nowego Bitcoina jako nagrody za wkład w system P2P i tylko opłatę za transfer. Tak więc Bitcoiny pochodzą z cyfrowego procesu wydobywania, który umożliwia zdecentralizowany system blockchain w księdze publicznej.

Ile jest bitcoinów?

Całkowita liczba możliwych bitcoinów została ograniczona przez Nakamoto do 21 milionów. Po wydobyciu wszystkich 21 milionów nigdy nie będzie nowych monet. Ze względu na stałą podaż, wraz ze wzrostem popytu, wzrośnie wartość jednego Bitcoina. Coraz częściej używane będą coraz mniejsze nominały. Ten system ma na celu obejście dewaluacji Bitcoinów poprzez inflację, tak jak ma to miejsce w przypadku walut fiducjarnych.

Znowu istnieją różne teorie, dlaczego dokładnie 21 milionów Bitcoinów było liczbą wybraną przez Nakamoto jako ostateczną liczbę, jaka kiedykolwiek powstała. Ale zasadniczo dokładna liczba nie jest ważna. Raczej fakt, że istnieje bezwzględny i nieodwołalny limit, ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia dewaluacji spowodowanej inflacją przez Bitcoin.

Od stycznia 2018 r. W obiegu jest już nieco mniej niż 16 800 000 z łącznej liczby 21 milionów Bitcoinów. Tempo wydobywania nowych bitcoinów zmienia się w czasie, a nagroda zmniejsza się o połowę co cztery lata, aby utrzymać stały przepływ, który nie doprowadzi do inflacji. Szacuje się, że wszystkie 21 milionów Bitcoinów zostanie wydobytych i w obiegu do 2040 roku.

Jak Bitcoin ma wartość?

Innym częstym pytaniem dotyczącym Bitcoina jest to, w jaki sposób system walutowy i jednostki wymyślone dziesięć lat temu, oparte w całości na kodzie komputerowym i nie zatwierdzone oficjalnie przez żaden rząd lub organ międzynarodowy, mogą mieć realną wartość. Odpowiedź jest dość prosta i z tego samego powodu, dla którego każdy inny składnik aktywów ma swoją wartość – podaż i popyt. Popyt na Bitcoin wynika z faktu, że ludzie wierzą w niego jako środek wymiany (waluta) oraz w jego wewnętrzną wartość jako skończony towar (jak złoto).

Działająca waluta musi być rzadka, podzielna, przenośna, trwała, wymienna i łatwa do zweryfikowania. Wartość walut fiducjarnych, które również nie są zabezpieczone żadnym aktywem fizycznym, polega na tym, że są one akceptowane jako reprezentacja wartości i środków wymiany. Jedyną prawdziwą różnicą jest to, że status Bitcoina jako waluty nie jest promowany przez żaden rząd lub bank centralny, ale po prostu przez popyt generowany przez użytkowników.

Podczas gdy rosnąca sieć kupców akceptuje Bitcoin jako środek wymiany wartości w celu zapłaty za towary i usługi, jakość ta jest nadal bardzo we wczesnej fazie rozwoju. Obecnie wartość Bitcoina wynika z faktu, że istnieje popyt na niego oparty na jego przyszłej przyszłej wartości wymiany i potencjale, aby stać się powszechnie akceptowanym środkiem wymiany wartości.

Jego wartość jest również uważana za „wewnętrzną, podobnie jak złoto, ponieważ w przeciwieństwie do walut fiducjarnych podaż jest ograniczona. Więcej Bitcoinów nie może zostać stworzonych z powietrza, w ten sam sposób, w jaki waluty fiducjarne są realizowane poprzez politykę pieniężną.

Dołącz do naszego newslettera i dowiedz

się jako pierwszy!

Tysiące subskrybentów już teraz otrzymuje najnowsze

, BEZPŁATNE i dostarczane bezpośrednio do skrzynki odbiorczej wiadomości. NAJLEPSI PISARZY, NAJGORĘTSZE HISTORIE RAZ W TYGODNIU

Cenimy Twoją prywatność, Twój adres e-mail jest u nas bezpieczny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy