Rola stażysty: czego można się spodziewać po roli stażu

17 lutego 2021
Category: Możesz Otrzymać

Nie jest przesadą stwierdzenie, że staże stały się niezbędne. Rywalizacja o pracę nigdy nie była ostrzejsza. Podejmując decyzje o zatrudnieniu, jak zauważa Capital Placement, pracodawcy będą mocno skłaniać się ku studentom, którzy mają przynajmniej pewne doświadczenie w praktyce.

Więc co dokładnie robi stażysta?

Wbrew powszechnemu przekonaniu odbycie stażu nie jest łatwe. Jeśli myślisz, że staż polega na przynoszeniu kawy dla wszystkich i ogólnie jeżdżeniu na płaszczu zespołu, wyrzuć swoje oczekiwania przez okno. Współczesne role stażystów – nawet te wspierające – są tak samo obciążające i obciążone odpowiedzialnością, jak praca na pełny etat!

Ważne jest, aby rozpocząć staż z odpowiednim nastawieniem. Jeśli nie wiesz, czego oczekiwać od swojej roli na stażu, będziesz lepiej przygotowany i będziesz wiedział, co musisz zrobić, aby odnieść sukces. Ponadto pomyślne wykonywanie obowiązków stażysty pomoże ci w rozwinięciu potężnego zestawu umiejętności.

Kim jest stażysta?

Stażysta to praktykant, który podpisał kontrakt z organizacją na krótki okres. Celem stażysty jest zdobycie doświadczenia zawodowego, czasami zaliczenia uczelni i zawsze ogólne wyczucie branży, w której się stażysta.

Staże mogą być płatne, częściowo płatne lub bezpłatne. Okres zatrudnienia może wynosić od kilku tygodni do 2 lat. Dzięki stażom długoterminowym prawie zawsze otrzymasz jakieś wynagrodzenie. Rekompensata może obejmować miesięczne wynagrodzenie, zakwaterowanie, koszty podróży i dietę.

Wiele firm wymaga odbycia u nich stażu, zanim nawet rozważą Cię na pełnym etacie.

Gdzie możesz odbyć staż?

Możesz odbyć staż w dowolnym miejscu. Masz ochotę pracować dla agencji marketingu cyfrowego w Londynie lub dowiedzieć się o finansach korporacyjnych w Nowym Jorku lub Singapurze? Rozważ staż za granicą! Staż międzynarodowy może pomóc w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej na dzisiejszym nasyconym rynku pracy. Co więcej, międzynarodowy staż to fantastyczny sposób na zbudowanie globalnej kariery i sieci kontaktów.

Jeśli wyjazd za granicę lub przemieszczanie się po kraju nie jest tym, na co jesteś gotowy, zawsze masz możliwość odbycia stażu na odległość. Staże zdalne to możliwość odbywania stażu w globalnej firmie we własnym domu, ponieważ wszystko, jak się domyślasz, odbywa się online. Chociaż możesz fizycznie nie przebywać za granicą, zdalny staż ma wiele zalet.

Ostatecznie świat jest twoją ostrygą

Co robi stażysta?

Więc co dokładnie robi stażysta? To zależy od branży i rodzaju stażu, na który się zapisałeś. Staże naukowe wiążą się z innym zestawem ról i obowiązków niż, powiedzmy, staż mający na celu ułatwienie Ci podjęcia pełnoetatowej roli.

Stażysta to przede wszystkim rola wspierająca – przynajmniej na początku. Kiedy dołączysz, Twoim głównym zadaniem będzie pomoc, nauka i rozwój. Po osiedleniu się będziesz oczekiwać, że będziesz sam podnosić wagę.

Oto ogólny przegląd pracy, której możesz oczekiwać jako stażysta:

1. Pomagaj w codziennych zadaniach

Jako stażysta nie spodziewaj się, że w najbliższym czasie staniesz na czele krytycznego projektu. Ale to wcale nie jest złe. W przyszłości będziesz przygotowany do czołowych projektów. Twój szef przekaże Ci ogólne zadania, które pozwolą Ci poznać tajniki organizacji, ocenić ogólny zestaw umiejętności, a także sprawić, by Twoje umiejętności były równe.

Oto kilka codziennych ról stażystów i ich obowiązków:

 • Wykonywanie obowiązków biurowych: to prawie gwarancja, że ​​będziesz robić notatki, utrzymywać pliki, organizować, sortować, tworzyć prezentacje PowerPoint, sporządzać raporty i tym podobne.
 • Zarządzanie mediami społecznościowymi i wiadomościami e-mail:możesz zostać poproszony o obsługę kont firmowych w mediach społecznościowych, pisanie e-maili do klientów, rozmawianie z klientami przez telefon i podobne obowiązki. Obsługa wydarzeń: Stażyści są często proszeni o nadzorowanie planowania spotkań, organizowanie sal konferencyjnych oraz dbanie o jedzenie i napoje. Badania: Praktykanci świeżo po ukończeniu studiów wyższych posiadają bardzo aktualną wiedzę. Twoja organizacja może dobrze wykorzystać tę wiedzę, umieszczając Cię w roli badawczej. Możesz zostać poproszony o pomoc w usprawnieniu w jakiś sposób procesu pracy organizacji.2. Ucz się i zdobywaj doświadczenie

  Oczekuje się, że podczas pracy nauczysz się jak najwięcej, niezależnie od rodzaju stażu, na który się zapisałeś. Jaki rodzaj nauki będziesz robić? Można go podzielić na dwa główne obszary:

  • Zdobywanie umiejętności twardych: Umiejętnościtwarde to umiejętności techniczne potrzebne do pomyślnego wykonywania obowiązków stażysty, a ostatecznie także obowiązków zawodowych. Przykłady obejmują naukę obsługi programu komputerowego, sporządzenie raportu firmowego, obsługę spisu firmowego i prowadzenie bazy danych firmy.
  • Odświeżenie umiejętności miękkich:Umiejętności miękkie są równie ważne, jak umiejętności twarde. Umiejętności miękkie dotyczą umiejętności nawiązywania relacji z ludźmi i budowania wzajemnie korzystnych relacji. Przykłady to rozmowa, słuchanie, radzenie sobie z konfliktem, zarządzanie czasem i rozwijanie empatii. Potrzebujesz umiejętności miękkich do zarządzania klientami, nie wspominając o dogadywaniu się z szefami i współpracownikami.3. Cień pracy

   Job shadowing stało się ostatnio normą. Jak sama nazwa wskazuje, praktyka polega na „śledzeniu kogoś, kto wykonuje swoje codzienne obowiązki, obserwowaniu jego czynności i uczeniu się, na czym polega ta rola poprzez doświadczenie pośrednie. Jest to szczególnie popularna praktyka w praktycznych dziedzinach, takich jak inżynieria i opieka zdrowotna.

   Jak to dokładnie działa? Dołączając do organizacji, możesz otrzymać mentora. Przez pierwsze kilka tygodni możesz otrzymać zadanie śledzenia ich. Pokażą ci liny podczas pracy. Możesz zostać poproszony o pomoc przy lekkich zadaniach tu i tam. Będziesz zachęcany do zadawania pytań. W końcu zostaniesz przeszkolony, aby przejąć stanowisko i role stażystów.

   Powiązane artykuły

   Zrozumienie procesu stażu międzynarodowego: planowanie stażu za granicąNajlepsze wskazówki i pytania na temat stażu za granicąKorzyści ze stażu: Jak wykorzystać staż za granicą jako zasób4. Przyjmuj na siebie coraz większą odpowiedzialność

   W miarę upływu czasu spodziewaj się, że będziesz ponosić coraz większą odpowiedzialność. Na początku ocenią Twój obecny zestaw umiejętności i niezawodność za pomocą „ciężkiej pracy. Kiedy udowodnisz swoją wartość swoim współpracownikom i szefom, powierzone ci zostaną ważniejsze zadania. Im lepiej wykonasz, tym więcej będziesz mieć obowiązków.

   Kiedy dołączasz jako stażysta, zawsze mądrze jest dać z siebie wszystko. Praca może początkowo wydawać się mało inspirująca. To zrozumiałe. Ale jeśli potrafisz wykazać się entuzjazmem i występować bez narzekania, powoli, ale z pewnością wypracujesz sobie drogę do dobrych rzeczy.

   Stażyści, którzy naprawdę robią wrażenie na swoich szefach, mogą spodziewać się świetnych rekomendacji, jeśli nie oferty pracy na pełny etat.

   5. Sieć

   Chociaż tworzenie sieci nie jest oficjalnym wymogiem jako takim, równie dobrze może być. Networking obejmuje budowanie relacji z szefami, współpracownikami oraz klientami i klientami. Aby odnieść sukces w karierze, będziesz potrzebować wsparcia i wsparcia ludzi w różnych miejscach. Również budowanie dobrych relacji z klientami jest zawsze dobre dla organizacji.

   Oto kilka przykładów praktykowanych przez stażystów sieciowych:

   • Znalezienie mentora: mentorzy odgrywają główną rolę dla stażystów. Jeśli znajdziesz dobrego, możesz pójść jego śladami i zbudować udaną karierę, tak jak twój mentor.
   • Tworzenie grupy wsparcia rówieśniczego: Internowanie jest trudne. Znalezienie rówieśniczej grupy wsparcia, która przeżywa z tobą wszystkie wzloty i upadki, sprawi, że będzie to o wiele przyjemniejsze dla wszystkich zaangażowanych.
   • Wchodzenie w kontakt z szefami i współpracownikami: stażyści, którzy potrafią budować silne indywidualne więzi ze swoimi współpracownikami i szefami, stają się częścią „rodziny. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że zaoferuje ci się pełnoetatowe stanowisko w firmie znajdującej się dalej.6. Zadzwoń do pracy

    Wreszcie, zwykle pod koniec stażu, musisz podjąć decyzję definiującą karierę: kontynuować praktykę w dziedzinie, w której odbywałeś staż, lub spróbować swoich sił w czymś zupełnie innym.

    Masz przedsmak tego, jak wygląda praca w Twojej branży w pełnym wymiarze godzin. Czy podobało Ci się to doświadczenie i nie możesz się doczekać, aby ponownie zanurkować? A może czujesz, że byłbyś szczęśliwszy robiąc coś innego?

    Końcowe przemyślenia

    Praktyki są zazwyczaj krótkoterminowe. To mniejsze inwestycje w czas i energię niż praca w pełnym wymiarze godzin. W związku z tym są doskonałą okazją do zbadania dostępnych opcji. Zasługujesz na satysfakcjonującą pracę. W razie potrzeby możesz zapisać się na inną, ale powiązaną rolę w stażu w innym miejscu, aby sprawdzić, czy jesteś tam szczęśliwszy.

    Twój staż wpłynie na przebieg Twojej kariery. Pomoże Ci to w zdobyciu umiejętności potrzebnych do osiągnięcia równych wyników, gdy jesteś zatrudniony na pełny etat. Ważne jest, aby wykorzystać staż jako okazję do szkolenia, którą on reprezentuje.

    Z pewnością będziesz mieć świetlaną przyszłość, jeśli będziesz ciężko pracować, budować pozytywne relacje i pozostaniesz wdzięczny za możliwość odbycia stażu. Capital Placement może pomóc w zapewnieniu możliwości odbycia stażu za granicą, który zmieni Twoje życie, zgodnie z Twoimi talentami, umiejętnościami i celami zawodowymi. Skontaktuj się z nami już teraz!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy