Który bank jest najstarszy? Konta są różne

17 lutego 2021
Category: Wells Fargo

Korzenie instytucji są splątane, a statut Mszy z 1784 roku odgrywa główną rolę w konkurujących roszczeniach dwóch współczesnych gigantów

Wydrukuj ten artykuł

Kitty Hawk w Północnej Karolinie i Dayton w Ohio od dawna walczą o prawo do miana kolebki lotnictwa. Kilka miast, w tym Beverly i Marblehead, przepycha się o miejsce narodzin marynarki wojennej. A konkurencyjne pizzerie w Nowym Jorku i New Jersey twierdzą, że są najstarsze w kraju.

Teraz dwie największe instytucje finansowe w kraju kłócą się o to, która z nich została założona jako pierwsza.

Bank of America Corp. ma swoje korzenie w Massachusetts Bank, czarterowanym w lutym 1784 r., Poprzez nabycie w 2004 r. Następcy banku, FleetBoston.

Ale Bank of New York Mellon, założony przez Alexandra Hamiltona jako Bank of New York kilka miesięcy po Massachusetts Bank w czerwcu 1784 r., Twierdzi, że jest starszy, ponieważ jest bezpośrednim potomkiem pierwotnego banku i nie polega na przejęciach dla swoich dumnych pochodzenie.

Dyrektor naczelny BNY Mellon, Gerald Hassell, wyraził to bardziej dobitnie, gdy przemawiał w zeszłym miesiącu na lunchu Klubu Dyrektorów Generalnych Boston College w Bostonie.

„ Jesteśmy najstarszą instytucją w kraju – najstarszym bankiem – chociaż są wśród publiczności niektórzy, którzy mogą się z tym nie zgodzić ”, zwracając się do byłego prezesa Bank of Boston (i FleetBoston) Charlesa K. Gifforda, obecnie dyrektora Bank of America .

„ Bank of Boston miał roszczenia wraz z Bank of New York, aby być najstarszym bankiem w kraju, ale nie sądzę, aby Bank of Boston nadal żył w obecnym stanie. ”

Ale Bank of America twierdzi, że liczy Massachusetts Bank jako instytucję dziedziczną, zauważając, że został zarejestrowany cztery miesiące przed Bank of New York. Bank of America przechowuje nawet kopię statutu, podpisaną przez Johna Hancocka, na wystawie w swoim muzeum w Charlotte w Karolinie Północnej (oryginał karty jest przechowywany w Archiwum Massachusetts).

„Daty mówią same za siebie – powiedział TJ Crawford, rzecznik Bank of America.

Trzeba przyznać, że roszczenie Bank of America jest bardziej skomplikowane niż roszczenie BNY Mellon.

Massachusetts Bank połączył się z First National Bank of Boston w 1903 roku, a później został przemianowany na Bank of Boston. Został przejęty przez Fleet w 1999 r., Który z kolei został kupiony przez Bank of America w 2004 r. Z wyłączeniem przejęć, Bank of America śledzi swoją bezpośrednią linię do Commercial National Bank, założonego w Charlotte w 1874 r.

Więc który jest najstarszym bankiem narodowym?

Żaden, mówi historyk gospodarczy Howard Bodenhorn. Zamiast tego jest to prawdopodobnie Wells Fargo & Co. z San Francisco.

Okazuje się, że Massachusetts Bank był drugim bankiem czarterowanym w Stanach Zjednoczonych. Wells Fargo, poprzez przejęcia, ma powiązania z pierwszym: Bank of North America w Filadelfii.

Bank of North America został wyczarterowany przez Kongres Kontynentalny 31 grudnia 1781 roku, ponad dwa lata przed założeniem Massachusetts Bank. Bank liczy również Alexandra Hamiltona jako pierwszego akcjonariusza, wraz z innymi ojcami założycielami, takimi jak Thomas Jefferson i Benjamin Franklin.

„Można śmiało powiedzieć, że Bank of North America [Wells Fargo] pokonał ich obu – powiedział Bodenhorn, profesor ekonomii na Clemson University i autor dwóch książek o historii amerykańskiej bankowości.

Bank of North America połączył się z innymi bankami w Pensylwanii na przestrzeni lat, zanim został przejęty przez First Union z Charlotte w 1998 roku. Później stał się Wachovią. Wachovia została przejęta przez Wells Fargo w czasie kryzysu finansowego trzy lata temu. Sam Wells Fargo został założony w 1852 roku.

„To bardzo skomplikowane – powiedziała jedna z historyków banku, Marianne Babal, ale „jesteśmy następcą Bank of North America.

Niektórzy historycy przykładają większą wagę do twierdzenia Bank of New York Mellon, ponieważ pierwotny podmiot pozostawał niezależny od 1784 r. Zachował pierwotną nazwę do 2007 r., Kiedy to przejął Mellon Financial z Pittsburgha i połączył dwie nowe nazwy.

„Osobiście uważam, że Bank of New York powinien być uważany za najstarszy bank – powiedział Richard Sylla, profesor ekonomii w Stern School of Business na New York University. „Pozostałe dwa banki, Ameryka Północna i Massachusetts, zostały przejęte przez inne, więc mają mniejsze prawa do„ najstarszego banku w USA . ”

Sylla przyznaje, że może być stronniczy, ponieważ mieszka w Nowym Jorku i przewodniczy Muzeum Amerykańskich Finansów, które mieści się w dawnej siedzibie Banku Nowego Jorku na Manhattanie.

Tymczasem Bank of America twierdzi, że nie twierdzi, że jest najstarszym bankiem w kraju – odnotowuje na swojej stronie internetowej, że Massachusetts Bank był drugim bankiem w Stanach Zjednoczonych – ale jest dumny ze swoich historycznych powiązań z Massachusetts.

„ Ważniejsze niż prawo do chwalenia się ” – powiedział Crawford, rzecznik banku – „ jest fakt, że branża ma niezwykle bogatą historię w Massachusetts ”.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy