Dobry dług a zły dług

17 lutego 2021
Category: Karty Kredytowe

Kiedy co miesiąc patrzysz na swoje rachunki, możesz czuć się przytłoczony ilością pieniędzy, które wydajesz na zadłużenie. Czasami dług może wydawać się pułapką, z której chcesz się tylko wydostać, ale nie każdy dług jest zły.

Kiedy pożyczkodawca spojrzy na Twój raport kredytowy, aby zobaczyć, jakie masz rodzaje kont, spojrzy na niektóre długi przychylniej niż inne. Jeśli koncentrujesz się na wyjściu z długów, najpierw musisz zrozumieć, które długi są uważane za złe, a które za dobre. W ten sposób możesz nadać priorytet swoim długom, aby najpierw pozbyć się złych.

Dobry dług

Część twojego długu można uznać za inwestycję. Prawdopodobnie myślisz: „Jak coś tak złego jak dług można uznać za inwestycję! Jeśli zaciągnąłeś dług, aby kupić coś, co zwiększy wartość i może wpłynąć na twoją ogólną kondycję finansową, możliwe, że dług jest dobry.

Na przykład zakup domu można uznać za dobry dług. Ponieważ domy zwykle zyskują na wartości, pożyczka hipoteczna, którą zaciągasz, aby zapłacić za dom, jest inwestycją. Innym przykładem dobrego zadłużenia jest pożyczka studencka zaciągnięta na sfinansowanie studiów. Zdobycie dyplomu uniwersyteckiego zwykle oznacza, że ​​przez całe życie zarobisz więcej pieniędzy.

Zły dług

Kiedy używasz długu do finansowania rzeczy, które mogą być skonsumowane, bierzesz na siebie nieściągalny dług. Jest to rodzaj długu, który stwarza niezdrową sytuację finansową. Zadłużenie z tytułu kart kredytowych jest często uważane za długi nieściągalne ze względu na charakter przedmiotów, które kupuje się za pomocą kart kredytowych. Nigdy nie powinieneś używać długu do kupowania przedmiotów codziennego użytku, takich jak ubrania lub jedzenie. Jeśli używasz karty kredytowej do tego typu zakupów, powinno to być celowe, np. W celu lepszego zarządzania finansami lub uzyskania nagród. Każdego miesiąca należy spłacać w całości saldo.

Nawet dług wykorzystany na sfinansowanie wakacji jest długiem nieściągalnym. Chociaż może to pomóc Ci poczuć się lepiej i być bardziej produktywnym po powrocie, wakacje nie są cenne. Nie wykorzystuj długu do opłacenia wakacji, a zwłaszcza nie używaj go do opłacenia wakacji, na które Cię nie stać.

Dokonywanie dobrych wyborów

Dobry dług uzyskuje się, podejmując mądre decyzje dotyczące swojej przyszłości, a nie tylko po to, by mieć dobry dług. Na przykład możesz podjąć decyzję o uzyskaniu tytułu magistra, aby zwiększyć swój potencjał zarobkowy. Zaciągnięcie kredytu studenckiego, jeśli nie masz innego sposobu sfinansowania swojej edukacji, jest ważnym powodem do zaciągania dodatkowego zadłużenia.

Powiedzmy, że analizujesz swój obraz finansowy, próbując zdecydować, jak spłacić swoje długi. Zazwyczaj dobrym pomysłem jest skupienie się najpierw na spłacie złych długów. Ponieważ nie przynoszą żadnej wartości, są droższe niż twoje dobre długi. Przed skorzystaniem z kredytów hipotecznych lub studenckich należy spłacić karty kredytowe i kredyty samochodowe.

Niektórzy rozważają wykorzystanie dobrego długu do spłaty nieściągalnego długu, na przykład wzięcie kredytu hipotecznego na 110 000 dolarów zamiast 100 000 i wykorzystanie tego dodatkowego do spłaty salda karty kredytowej. To nie jest dobry pomysł z kilku powodów. Po pierwsze, spłata długu za pomocą długu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Po drugie, spłata kredytu hipotecznego trwa dłużej niż w innym przypadku. Po trzecie, wyższy kredyt hipoteczny zwiększa miesięczne raty i zwiększa czas potrzebny na zbudowanie kapitału własnego w domu. Spłacaj długi gotówką, a nie więcej.

Nadal musisz uważać, aby nie zaciągnąć zbyt dużego długu, nawet jeśli jest to dobry dług. Jeśli jesteś przeciążony długiem, to nie ma znaczenia, czy dług jest dobry, czy zły, nadal szkodzi twojej kondycji finansowej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy