Dlaczego warto inwestować na giełdzie

17 lutego 2021
Category: Można Znaleźć

Willie B. Thomas / Getty Images

Niemożliwe jest przewidzenie ruchów na giełdzie, ale pomimo tej nieprzewidywalności korzyści z inwestowania w akcje pozostają niezmienione. To, co się zmieniło – lub musi się zmienić – to sposób, w jaki inwestująca opinia publiczna postrzega rynek akcji i związane z nim ryzyko. Oprócz inwestowania części dostępnych środków pieniężnych na koncie oszczędnościowym, weź pod uwagę powody, dla których akcje nadal są opłacalną inwestycją i dlaczego warto inwestować na giełdzie, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy bardziej doświadczonym inwestorem.

Inwestowanie jest tańsze niż myślisz

Inwestowanie na giełdzie to wytarta droga do zarabiania pieniędzy ciężej, ale nie musisz forsować tysięcy dolarów, aby zmoczyć stopy. Możesz zacząć od odłożenia kilku dolarów, które normalnie wydajesz na codzienną latte i zainwestowania miesięcznej sumy w akcje lub fundusz indeksowy. To praktycznie bezbolesny sposób wykorzystania zarobków w służbie przyszłości.

Weź pod uwagę plany reinwestycji dywidend (DRIP), które są oferowane przez setki dużych firm i nie wymagają dużych pieniędzy, wysiłku ani doświadczenia.

Gdy posiadasz co najmniej jedną akcję lub ułamkową część akcji w firmie, która oferuje DRIP, możesz zapisać się do DRIP i pominąć płacenie prowizji maklerskiej, kupując dodatkowe akcje bezpośrednio od firmy lub jej agenta. Wszelkie dywidendy zarobione przez Twoje akcje są automatycznie reinwestowane w większą liczbę akcji lub udziałów ułamkowych, które w idealnym przypadku przynoszą same dywidendy. Oznacza to, że na przestrzeni lat posiadane przez Ciebie akcje i zyski mogą się kumulować lub rosnąć w coraz szybszym tempie bez konieczności wydawania większej ilości pieniędzy lub kontrolowania inwestycji.

Wyprzedź inflację

Inflacja nie jest twoim sprzymierzeńcem, gdy próbujesz zaoszczędzić na poważny wydatek, taki jak zakup domu lub finansowanie wygodnej emerytury. Weź pod uwagę, że historyczna stopa inflacji w USA oscyluje wokół 2%. Następnie zastanów się, jak mogłoby to wpłynąć na siłę nabywczą pieniędzy znajdujących się na certyfikacie depozytowym (CD) lub koncie oszczędnościowym. Musiałby zarobić co najmniej 2%, żeby nadążyć za inflacją. Niestety, nawet konta oszczędnościowe o wysokich dochodach nie oferują obecnie tak wysokich stawek.

Zwykle można zarobić wyższe oprocentowanie na płytach CD niż na kontach oszczędnościowych – a może nawet uda się nadążyć za historyczną stopą inflacji lub nieco ją przekroczyć. Ale twoje pieniądze są zablokowane na okres ważności płyty, który może wynosić od 30 dni do 10 lat.

A jeśli będziesz musiał wypłacić swoje pieniądze przed upływem terminu, zostaniesz obciążony karą za wczesną wypłatę, która dodatkowo obniży Twoje zarobki.

Rozwijaj swoje bogactwo

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w akcje, aby zwiększyć swój majątek, zrozum, że nie ma gwarancji, jak będą się one zachowywały. Mimo to nie trzeba kupować akcji następnego Amazona lub Apple, aby uzyskać przyzwoity zwrot: weźmy pod uwagę, że giełda osiągnęła średni roczny zwrot z inwestycji w wysokości 10%, mierzony przez indeks S&P 500. Dzieje się tak pomimo zmienność rynku akcji, jego tendencja do gwałtownych zmian, co od czasu do czasu kończy się historycznym krachem charakteryzującym się nagłym dwucyfrowym spadkiem wartości.

Dywersyfikuj swoje inwestycje

Dywersyfikacja inwestycji poprzez uwzględnienie niektórych akcji, wraz z obligacjami (i innymi papierami wartościowymi o stałym dochodzie), płytami CD i rachunkami oszczędnościowymi lub kontami rynku pieniężnego może pomóc w ochronie przed nieodłączną zmiennością rynków finansowych. Często, gdy rynek akcji spada, rynek obligacji rośnie i odwrotnie. Sprowadza się to do tego, że możesz lepiej kontrolować zmienność, jeśli jesteś zaniepokojony, rozprowadzając pieniądze.

Innymi słowy, nie inwestuj wszystkich pieniędzy tylko w jeden rodzaj inwestycji.

Rynek nie chce cię dopaść

Giełda nie ma pojęcia o tobie i twoich planach. Nie ma żadnego planu i nie może mniej przejmować się twoim. Pomimo tego, co możesz zebrać z nocnych reklamówek lub niechcianych e-maili, nie ma magicznych recept na sukces inwestycyjny. Bogaci i sławni nie mają w rękawach żadnych dobrze strzeżonych tajemnic, nie ma tajnych haseł ani uścisków dłoni. Prawdę mówiąc, niewiele stoi między tobą a udanym inwestowaniem, poza niewielkimi badaniami i solidnym zrozumieniem podstaw, takich jak ustalanie cen akcji i stosowanie zasady „kupuj tanio i sprzedawaj drogo.

Nie musisz być geniuszem

Doświadczony inwestor może mieć nad tobą przewagę, gdy zaczynasz, ale nie musisz być mistrzem matematyki, bogatym lub innym Warrenem Buffettem, aby inwestować na giełdzie. W porównaniu do inwestowania we franczyzę lub tworzenia własnego biznesu od podstaw, wymagania dotyczące inwestowania na giełdzie są skromne. Obejmują one badania firm, w które rozważasz zainwestowanie (co oznacza czytanie ich rocznych raportów, które często można znaleźć, przeglądając ich witryny internetowe), regularne odkładanie pieniędzy na inwestycje i zrozumienie matematyki piątego stopnia, w tym dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i praca z ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi.

Nie spiesz się inwestując na rynku

Nie ma potrzeby spieszyć się teraz i inwestować na giełdzie. Najpierw odrób pracę domową, bądź realistyczny co do swoich celów i oczekiwań oraz zastanów się, jak najlepiej wykorzystać dostępne informacje.

Zdobądź lepszą pozycję na rynku, grając przez chwilę w kupowanie i sprzedawanie jako wstępne szkolenie, aby zobaczyć, jak sobie radzisz, zanim wskoczysz na rynek. I pamiętaj, że chociaż giełda może czasami wydawać się bezlitosna, inwestowanie może być również interesującym i prawdopodobnie lukratywnym przedsięwzięciem.

The Balance does not provide tax, investment, or financial services and advice. The information is being presented without consideration of the investment objectives, risk tolerance, or financial circumstances of any specific investor and might not be suitable for all investors. Past performance is not indicative of future results. Investing involves risk including the possible loss of principal.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy