Czy złodziej może uzyskać dostęp do konta czekowego za pomocą numeru rozliczeniowego czeku?

17 lutego 2021
Category: Twoja Karta

6 wskazówek, jak oszczędzać, korzystając z najpopularniejszych aplikacji do dostarczania posiłków

Numer rozliczeniowy banku zazwyczaj nie wystarcza, aby uzyskać dostęp do konta czekowego, ale ktoś może ukraść pieniądze z Twojego konta, jeśli ma zarówno Twój numer rozliczeniowy, jak i numer konta. Ktoś może również ukraść pieniądze, korzystając z danych logowania do Twojej karty debetowej. Jeśli podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twoje konto, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem, aby zminimalizować odpowiedzialność.

Ogólnie rzecz biorąc, złodziej będzie potrzebował czegoś więcej niż tylko numeru rozliczeniowego czeku, aby uzyskać dostęp do Twojego konta czekowego. Jednak szanse na kradzież rosną, gdy sprawca ma dostęp do Twojego numeru rozliczeniowego i numeru konta bankowego.

Numer rozliczeniowy i numer konta

Numery rozliczeniowe banków to dziewięciocyfrowe numery identyfikacyjne banków wydawane przez American Bankers Association. Niektóre banki mogą mieć wiele numerów rozliczeniowych, na przykład dla oddziałów w różnych stanach.

Czeki zazwyczaj mają wydrukowany numer rozliczeniowy banku i numer konta. Informacje te służą do realizowania płatności lub deponowania czeków. Zwykle podajesz również numer konta i numer konta osobom, które muszą przelać pieniądze na konto lub z niego, na przykład w celu bezpośredniego wpłaty czeków, płatności na ubezpieczenie społeczne lub płatności za media.

Jeśli ktoś ma tylko Twój numer rozliczeniowy, to nie są wystarczające informacje, aby przelać pieniądze z Twojego konta, ponieważ wiele osób posiadających konta w Twoim banku będzie miało ten sam numer rozliczeniowy. Ale jeśli ktoś zna Twój numer rozliczeniowy i numer konta, może podszyć się pod Ciebie i potencjalnie pobrać pieniądze z Twojego konta bez pozwolenia.

Dobrym pomysłem jest unikanie podawania numerów tras i kont osobom i organizacjom, które ich nie potrzebują, i wprowadzanie ich tylko na komputerach i telefonach, którym ufasz, że są bezpieczne, ponieważ hakerzy i złośliwe oprogramowanie mogą podsłuchiwać Twój wpis, aby ukraść te liczby i potencjalnie Twoje pieniądze.

Numery kart debetowych

Jeśli masz kartę debetową powiązaną z kontem rozliczeniowym, jej numer można również wykorzystać do robienia zakupów online. Jeśli ktoś ukradnie numer Twojej karty debetowej, zwłaszcza jeśli zdobędzie inne informacje związane z kartą, takie jak data ważności i kod zabezpieczający, może wykorzystać te informacje do kradzieży Twoich pieniędzy.

Podobnie jak w przypadku konta bankowego i numerów rozliczeniowych, warto zabezpieczyć numer karty debetowej, ujawniając go tylko wtedy, gdy jest to konieczne do dokonania zakupu w zaufanej organizacji.

Jeśli podejrzewasz oszustwo

Jeśli podejrzewasz, że na Twoim koncie bankowym doszło do oszustwa lub ktoś włamał się na Twoje konto lub numer karty, warto natychmiast skontaktować się z bankiem.

Jeśli Twoja karta debetowa lub jej kod PIN zostaną naruszone i powiadomisz bank w ciągu dwóch dni, nie możesz zgodnie z prawem ponosić odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje przekraczające 50 USD . Jeśli będziesz czekać dłużej, możesz ponieść odpowiedzialność za transakcje do 500 USD .

Jeśli Twoje konto zostanie naruszone w inny sposób, powinieneś powiadomić swój bank w ciągu 60 dni lub możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje między końcem 60-dniowego okresu a powiadomieniem banku. Zasadniczo bank ma ograniczony czas zgodnie z prawem na zbadanie sprawy, w zależności od konkretnych okoliczności, a jeśli nie może zakończyć dochodzenia wystarczająco szybko, musi przynajmniej wydać tymczasowy kredyt na brakujące środki, pomniejszony o maksymalnie 50 $ .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy