Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej

Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej
16 października 2020
Category: Twoja Karta

Karty kredytowe zajmują wysokie miejsce na liście rzeczy, których nie chcesz tracić – gdzieś pomiędzy dziećmi a kluczykami do samochodu. Zgubiona lub skradziona karta kredytowa jest nie tylko niewygodna. Może spowodować wiele szkód, zwłaszcza jeśli masz wysoki limit kredytu lub dużo dostępnego kredytu. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest uszkodzenie kredytu z ręki innej osoby, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy Twoja karta kredytowa zostanie zgubiona lub skradziona.

Natychmiast zgłoś zagubioną kartę kredytową

Kiedy zdasz sobie sprawę, że zgubiłeś kartę, Twoim głównym priorytetem jest powstrzymanie złodzieja przed użyciem. Nie czekaj; zadzwoń do wystawcy karty kredytowej, gdy tylko zauważysz, że jej brakuje.

Zwykle numer wystawcy karty kredytowej znajduje się na jej odwrocie. Oczywiście nie jest to możliwe, jeśli brakuje karty kredytowej. Zamiast tego poszukaj numeru telefonu wystawcy karty kredytowej na kopii wyciągu z karty kredytowej. Jeśli masz dostęp online do swojej karty kredytowej, możesz skorzystać z witryny internetowej, aby zgłosić brakującą kartę kredytową. Upewnij się tylko, że korzystasz z prawdziwej witryny internetowej wystawcy karty kredytowej, a nie witryny oszusta.

Kontaktując się z wierzycielem, powinieneś mieć następujące informacje:

  • Twój numer konta (wierzyciel może sprawdzić Twoje konto, używając Twojego numeru PESEL, jeśli go nie masz)
  • Data, w której zauważyłeś, że brakuje Twojej karty
  • Data i kwota ostatniego zakupu, jeśli je znasz

Niektórzy wydawcy kart kredytowych mogą przyspieszyć wymianę karty, nawet jeśli podróżujesz za granicę. Za tę usługę może być pobierana opłata.

Po telefonicznym skontaktowaniu się z wydawcą karty pomocne może być przesłanie listu z informacją, że karta kredytowa została zgubiona lub skradziona. Uwzględnij cztery ostatnie cyfry numeru konta, datę utraty lub kradzieży, pierwszą datę zgłoszenia utraty i ostatnią autoryzowaną transakcję. Pismo to stanowi dowód, że zgłosiłeś stratę i godzinę zgłoszenia, gdyby ten fakt kiedykolwiek został zakwestionowany.

Postępuj z nieautoryzowanymi opłatami

W przypadku nieuczciwych transakcji dokonywanych za pomocą karty kredytowej ustawa o sprawiedliwym rozliczaniu kredytu (FCBA) chroni Cię i ogranicza Twoją odpowiedzialność. Zgodnie z prawem federalnym, w przypadku nieautoryzowanych obciążeń brakującą kartą kredytową, maksymalna kwota, jaką możesz zapłacić, wynosi 50 USD. Jeśli opłaty zostaną naliczone po zgłoszeniu utraty lub kradzieży karty, nie ponosisz żadnej odpowiedzialności. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić brakującą kartę kredytową.

Nie ponosisz odpowiedzialności za żadne opłaty dokonane przy użyciu wyłącznie informacji o karcie kredytowej, jeśli nadal masz ją w posiadaniu.

Wielu wydawców kart kredytowych zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością za oszustwa, która eliminuje Twoją odpowiedzialność za nieuczciwe obciążenia, o ile zgłosisz zaginięcie karty w określonym czasie. Zapytaj wierzyciela, czy taka korzyść dotyczy Twojego konta.

Po zgłoszeniu zgubienia karty wystawca karty kredytowej zamrozi konto i wyda nową kartę z nowym numerem. Mimo to dobrze jest przejrzeć swój wyciąg przez kilka miesięcy po utracie, aby upewnić się, że nie przegapisz nieautoryzowanych obciążeń dokonanych przy użyciu karty kredytowej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek opłaty, których nie włożyłeś, natychmiast zgłoś je swojemu wierzycielowi.

Zapobiegaj przyszłym stratom

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia problemów jest nie zgubienie karty. Oto kilka kroków, które pomogą zabezpieczyć kartę kredytową przed zgubieniem lub kradzieżą w przyszłości:

  • Zawsze wiesz, gdzie są Twoje karty kredytowe. Noś potrzebne karty kredytowe, a pozostałe zostaw w domu w bezpiecznym miejscu. Sprawdzaj okresowo, aby upewnić się, że nadal masz wszystkie swoje karty kredytowe.
  • Umieść swoje karty kredytowe w portfelu lub torebce, a nie bezpośrednio do kieszeni, gdzie łatwiej będzie je wyśliznąć.
  • Upewnij się, że karty są dobrze dopasowane do otworów w portfelu. Jeśli gniazda się poluzowały lub zużyły, rozważ zakup nowego, sztywniejszego portfela, który bezpiecznie utrzyma Twoje karty kredytowe.
  • Jeśli Twoje karty kredytowe znajdują się w portfelu lub torbie, zawsze trzymaj je zamknięte i blisko siebie. FBI oskarżyło kiedyś złodzieja, który czołgał się pod fotelami kina, aby ukraść karty kredytowe z torebek kobiet.
  • Utwórz listę kontaktów zawierającą nazwiska i numery wszystkich wydawców Twojej karty. Listę przechowuj w bezpiecznym miejscu, aby w przyszłości móc łatwo dotrzeć do wystawców karty w przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej. Nie musisz wpisywać numerów swoich kart kredytowych na liście – i prawdopodobnie bezpieczniej jest nie wpisywać pełnego numeru – ponieważ wystawca karty może zazwyczaj zlokalizować Twoje konto, korzystając z innych danych osobowych.

Po otrzymaniu nowej karty nie zapomnij zaktualizować któregokolwiek ze swoich kont internetowych o nowe informacje o karcie kredytowej. W przeciwnym razie możesz ryzykować odrzucenie transakcji i zawieszenie usług.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy