Co to jest pojednanie bankowe i dlaczego jest ważne?

17 lutego 2021
Category: Twoje Wyniki

Kiedy otrzymasz wyciąg z konta bankowego, prawdopodobnie zerknąłeś na niego, aby upewnić się, że wszystkie transakcje wyglądają znajomo. Uzgodnienie bankowe dla firm to podobny przegląd wyciągu bankowego biznesowego, z tym wyjątkiem, że zamiast po prostu skanować wyciąg, porównujesz go z własnymi rekordami, aby upewnić się, że nie ma rozbieżności między tym, co jest w twoim oprogramowaniu a tym, co jest na wyciągu. Skutek tego jest dwojaki: pomaga wykryć oszustwa, a także pomaga wykryć błędy we własnym wprowadzaniu danych.

Nawet jeśli uważasz, że zarejestrowałeś każdą transakcję, uzgodnienie bankowe często może Cię zaskoczyć. Dlatego należy regularnie sprawdzać wyciąg bankowy. ( pixabay.com)

Jak działa rozrachunek bankowy

To, jak przebiega proces uzgadniania bankowego, zależy od Ciebie – możesz go uczynić tak formalnym lub nieformalnym, jak chcesz. Niektórzy ludzie wolą tworzyć dokument za każdym razem, gdy dokonują uzgodnienia bankowego, odnotowując wszelkie zmiany, które wprowadzili do księgi rachunkowej. Możesz wykonywać rozliczenia bankowe tak często, jak chcesz; należy to robić co najmniej raz w miesiącu , chociaż jeśli prowadzisz działalność o dużym wolumenie lub dużym ryzyku, zaleca się robienie tego częściej. Często zdarza się, że zapisy księgowe różnią się nieco od zapisów bankowych, ponieważ płatności przychodzące lub wychodzące, które zarejestrowałeś, mogły jeszcze nie trafić do banku – jednak wykonanie polecenia przelewu uświadomi ci, że dzieje się coś nieoczekiwanego lub dziwnego z twoim konto.

Dlaczego rozrachunek bankowy jest ważny

Jak wspomniano powyżej, uzgodnienie bankowe wykrywa oszustwa i pomaga wykryć transakcje, które mogły zostać przeoczone podczas zapisów księgowych. Znaczenie wykrywania oszustw jest oczywiste: będziesz w stanie powstrzymać każdą podejrzaną aktywność, zanim wywrze ona znaczący wpływ na Twój biznes. Istnieje jednak wiele innych sposobów, w jakie uzgodnienie bankowe może zaoszczędzić kłopotów na drodze. Oto kilka konkretnych przykładów:

1. Może przypominać o utworzeniu zapisów księgowych dla płatności automatycznych

Łatwo zapomnieć o płatnościach automatycznych, które wychodzą z Twojego konta za takie rzeczy, jak czynsz, subskrypcje online i opłaty bankowe – ale ważne jest, aby uwzględnić je w dokumentacji księgowej. Pozostawione wystarczająco długo, zapisy, które trzymasz w swoich księgach, nie odzwierciedlają tego, co jest w banku, i możesz zostać wprowadzony w błąd co do przepływu gotówki. Pisanie czeków, które odbijają się, jest żenujące, i łatwo to zrobić, jeśli prowadzisz firmę z napiętym budżetem. Regularna informacja bankowa pozwoli Ci dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy masz pod ręką na swoją firmę.

2. Będziesz łapał czeki NSF od klientów

Zdarza się to również Twoim klientom – czeki NSF to czeki, które zostały odrzucone z powodu niewystarczających środków. Najlepiej jak najszybciej zająć się nimi, aby klient mógł ponownie wystawić kolejny czek lub umówić się na przyszłą płatność, gdy faktura jest świeża w jego umyśle. Jeśli po kilku miesiącach zdeponujesz rekordy bankowe i złapiesz czek NSF, rozwiązanie może potrwać dłużej, ponieważ Twój klient będzie musiał zagłębić się w swoich rejestrach, aby znaleźć starą fakturę i utworzyć dla niej nowy czek.

3. Możesz odkryć płatności EFT dokonane przez klientów, które mają wpływ na ich oświadczenie

Jeśli przyjmujesz płatności EFT od klientów, może to być powód, dla którego warto sprawdzić najnowszy wyciąg bankowy przed rozpoczęciem procesu windykacji. W większości przypadków klienci będą przesyłać Ci e-mailem informacje o przelewie płatności EFT, abyś mógł je wprowadzić, gdy wpłyną na Twoje konto. Ale czasami zdarza się płatność EFT, a przelew zostanie wysłany na niewłaściwe konto e-mail lub w ogóle nie zostanie wysłany, więc przegapisz wprowadzenie płatności w swoim oprogramowaniu, a ich wyciągi pokażą faktury jako niezapłacone. Jeśli nie sprawdzisz przed wysłaniem e-maili z windykacją, możesz przypadkowo poprosić klienta o zapłacenie faktury, za którą już wysłał płatność.

4. Możesz wykryć błędy w wyciągu bankowym lub zapisach księgowych

Nawet jeśli z Twoim kontem nic się nie dzieje, zdarza się, że bank popełnia błąd. Czasami wypłaty lub wpłaty mogą zostać zarejestrowane dwukrotnie lub wystąpi błąd transpozycji. Błędy te są rzadkie i zwykle niewielkie, ale gdy liczy się każdy dolar, dobrą praktyką jest wyłapywanie ich, gdy się pojawią. Możesz również stwierdzić, że przypadkowo dwukrotnie odnotowałeś wpłatę lub płatność, wyrzucając saldo w swoich księgach – gdy porównasz je z wyciągiem bankowym, rzuca to światło na te błędy, abyś mógł je poprawić.

5. Musisz odnotować zarobione odsetki

Jeśli jesteś mały i dopiero zaczynasz, odsetki, które zarabiasz, mogą być niewielkie, ale dobrze jest dokładnie śledzić mniejsze szczegóły, ponieważ mogą się one sumować z czasem. Ponadto może się to wydawać teraz nieistotne, ale gdy zarabiasz więcej pieniędzy, a Twój kapitał rośnie, Twoje odsetki mogą stać się na tyle duże, że wpłyną na Twoje wyniki finansowe.

Nawet jeśli myślisz, że zarejestrowałeś każdą pojedynczą transakcję, uzgodnienie bankowe często może Cię zaskoczyć. Ważne jest, aby często sprawdzać wyciągi bankowe, aby zachować wiarygodność finansową dokumentacji księgowej. Tak jak nie możesz polegać na prognozie pogody bez patrzenia przez okno, nie powinieneś pokładać całej wiary w swoich księgach, nie patrząc na wyciąg bankowy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy