Co to jest biuro kredytowe?

17 lutego 2021

Czy wiesz, czym zajmują się biura kredytowe? : 44

Czas czytania: 3 minuty

Najważniejsze:

Dwa ogólnopolskie biura kredytowe nie podejmują decyzji kredytowych

Biura kredytowe otrzymują informacje od pożyczkodawców, wierzycieli i innych osób

Niektórzy wierzyciele zgłaszają się do obu biur, ale niektórzy mogą zgłaszać się tylko do jednego – lub do żadnego

Biuro informacji kredytowej (czasami określane jako agencja raportująca kredyty konsumenckie) to firma, która zbiera i kompiluje informacje dotyczące Twojej historii kredytowej z banków, innych instytucji finansowych i różnych innych organów, takich jak sądy i Urząd Nadzoru upadłościowego. W Kanadzie istnieją dwa główne biura kredytów konsumenckich – Equifax i TransUnion – które gromadzą te informacje w formie raportu kredytowego i przekazują je bankom i innym pożyczkodawcom jako jeden ze sposobów pomocy w ocenie Twojej zdolności kredytowej. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają biura kredytowe.

Czy dwa główne biura kredytowe podejmują decyzje kredytowe?

Częstym błędnym przekonaniem na temat dwóch głównych biur kredytowych jest to, że podejmują decyzje kredytowe. Podczas gdy biura informacji kredytowej zbierają informacje kredytowe od wierzycieli i pożyczkodawców, z którymi masz rachunki, w celu udostępnienia ich określonym stronom trzecim w formie raportu kredytowego, decyzja o odrzuceniu lub zatwierdzeniu kogoś do wniosku kredytowego ostatecznie należy do pożyczkodawcy lub wierzyciel. Każdy pożyczkodawca i wierzyciel może mieć własne kryteria odrzucania lub zatwierdzania wniosków kredytowych.

Skąd biura informacji kredytowej uzyskują informacje?

Biura informacji kredytowej mają różne źródła zbierania informacji i nie wszyscy wierzyciele i pożyczkodawcy zgłaszają się do dwóch głównych biur informacji kredytowej. Oznacza to, że każdy z raportów kredytowych może zawierać inne informacje. Wierzyciele aktualizują biura informacji kredytowej o status Twojego konta i historię płatności – dwa czynniki wpływające na Twoje wyniki kredytowe.

Mówiąc o punktacji kredytowej, istnieje wiele różnych modeli oceny zdolności kredytowej stosowanych przez biura informacji kredytowej i inne podmioty. W rezultacie Twoja ocena kredytowa może się różnić w zależności od modelu użytego do jej obliczenia – nawet jeśli wszyscy wierzyciele zgłaszają się do obu biur kredytowych.

Ponadto, podczas gdy wielu wierzycieli zgłasza się do obu głównych biur informacji kredytowej, niektórzy wierzyciele mogą zgłaszać się tylko do jednego lub w ogóle do żadnego.

Jakie informacje trafiają do biur informacji kredytowej?

Biura informacji kredytowej zbierają następujące rodzaje informacji:

  • Dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz adres
  • Informacje o koncie kredytowym, zwane także „liniami handlowymi
  • Zapytanie informacyjne
  • Rejestr publiczny i informacje o zbiorach

Należy pamiętać, że niektóre firmy mogą wziąć pod uwagę te i inne czynniki podczas oceny wniosku o kredyt.

W jaki sposób wykorzystywane są Twoje informacje kredytowe?

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że banki i firmy obsługujące karty kredytowe wykorzystują informacje dostarczane przez biura kredytowe, aby podejmować określone decyzje kredytowe na Twój temat. Ale inne firmy z dozwolonym celem mogą również pobrać kopię twojego raportu kredytowego.

Na żądanie biura informacji kredytowej mogą również przekazywać informacje bankom i firmom ubezpieczeniowym, aby pomóc tym firmom zidentyfikować konsumentów, którzy mogą potencjalnie skorzystać z określonych produktów. Jest to część tego, jak działają wstępnie zatwierdzone karty kredytowe i oferty refinansowania kredytu hipotecznego.

Czy możesz poprosić o bezpłatną kopię raportu kredytowego?

Masz prawo zażądać bezpłatnych raportów kredytowych w każdym z głównych biur kredytowych. W Equifax możesz poprosić o bezpłatną kopię raportu kredytowego telefonicznie, pocztą, faksem lub osobiście. Regularne przeglądanie raportu kredytowego jest ważne z wielu powodów, w tym dla zapewnienia dokładności informacji. Informacje, które są niedokładne lub niekompletne, mogą wpłynąć na Twoje wyniki kredytowe, a jeśli istnieją informacje, których nie rozpoznajesz, może to być oznaką potencjalnej kradzieży tożsamości.

Co powinieneś zrobić, jeśli znajdziesz niedokładne lub niekompletne informacje w raporcie kredytowym?

Jeśli znajdziesz niedokładne lub niekompletne informacje w raporcie kredytowym Equifax lub informacje, których nie rozpoznajesz, możesz złożyć spór telefonicznie, pocztą lub faksem. Jeśli uważasz, że błąd może wskazywać na potencjalne oszustwo lub kradzież tożsamości, poinformuj o tym podczas składania sporu i skontaktuj się również z firmą, która zgłosiła te informacje.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy